bright
23 اسفند 1401 - 19:31

۱۵ نفر در اردبیل مصدوم شدند

اردبیل- رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اردبیل گفت: در آستانه چهارشنبه آخر سال تاکنون بیش از ۱۵ نفر در روزهای گذشته در استان اردبیل مصدوم شدند.

سعید مهری در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: سال گذشته مجموع حادثه‌دیدگان چهارشنبه آخر سال ۱۲۰ نفر بوده که ۷۷ نفر آنها از ناحیه دست و چشم دچار آسیبی جدی شدند.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر در مجموع ۱۵ نفر دچار مصدومیت شدند، تصریح کرد: ۱۵ روز پیش بر اثر انفجار بمب دست‌ساز در یک زیرزمین، پنج نفر مصدوم شده و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۰ نفر به مجموع حادثه‌دیدگان افزوده شده است.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اردبیل گفت: ۶ نفر از حادثه‌دیدگان سال گذشته را کودکان زیر ۶ سال تشکیل می‌دهد و هفت نفر نیز در گروه سنی بالای ۶۰ سال قرار گرفتند.

مهری با بیان اینکه عمده افراد حادثه‌دیده در سنین ۱۰ تا ۲۵ سال قرار دارند، افزود: ترقه و بمب در جشن باستانی ایرانیان هیچ جایی نداشته و بهتر است خانواده‌ها در استفاده از این وسایل خطرناک دقت و توجه بیشتری را داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: سال گذشته ۴۰ نفر از ناحیه دست و ۳۷ نفر نیز از ناحیه چشم دچار مصدومیت شدند که باید تاوان یک لحظه غفلت و اشتباه را عمری دراز و طولانی بپردازند.

مهری به آمادگی سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان به ویژه آتش‌نشانی با برپایی هفت ایستگاه آتش‌نشانی و فراخوان تمام نیروها خبر داد و اضافه کرد: سعی ما بر این است تا با همراهی خانواده‌ها اجازه ندهیم جشن باستانی ایرانیان در نوروز به جای پریدن از آتش به پریدن از حوادث تلخ و ناگوار تبدیل شود.

بهره‌گیری از ۱۰۰ دستگاه آمبولانس در طرح سلامت نوروزی

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اردبیل به آمادگی کامل اورژانس ۱۱۵ در ایام تعطیلات نوروزی اشاره کرد و ادامه داد: با برپایی ۶۵ پایگاه جاده‌ای که در هر یک از آنها حداقل یک دستگاه آمبولانس به کارگیری شده، سعی ما بر این است تا در کوتاه‌ترین زمان در محل وقوع حوادث حاضر شویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ۱۰۰ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه بالگرد، ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس و چندین دستگاه موتور آمبولانس آماده ارائه خدمات به مردم در ایام تعطیلات نوروزی شده است.

مهری تصریح کرد: از امروز و با همکاری پلیس جمعیت هلال احمر و سایر نیروهای خدمات‌رسانی آغاز طرح نوروزی را نیز شاهد هستیم و در کنار استقرار نیروها در پایگاه‌های خدمات‌رسانی، سعی بر این است تا افزایش ظرفیت ۲۰ درصدی تخت بیمارستان‌ها را با همکاری پزشکان و اطبای متخصص شاهد باشیم.

وی گفت: در ۶۵ پایگاه دایر شده اورژانس در کنار فعالیت یک دستگاه آمبولانس، یک دستگاه آمبولانس رزرو نیز مهیا است تا با کوچک‌ترین خلأ خدمات‌رسانی انجام شود.

مهری از پرداخت چهار میلیارد تومان اعتبار برای اورژانس اردبیل با هدف نوسازی ۱۲ دستگاه آمبولانس اسقاطی خبر داد و افزود: همه این آمبولانس‌ها تعمیر و تجهیز شده و به ناوگان آمبولانس اورژانس اضافه شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در صورت بروز تصادف هموطنان در ایام تعطیلات نوروزی با سامانه ۱۱۰ تماس گرفته و چنانچه صدمات جانی به مسافران و گردشگران وارد شود با برقراری تماس با سامانه ۱۱۵ می‌توانند به همکاران ما اطلاع داده تا به موقع در محل حاضر شویم.

مهری اضافه کرد: سعی ما بر این است تا زمان طلایی را در ارائه خدمات از دست ندهیم و امیدواریم افراد مصدوم و همراهان آنها در انتقال بیماران به بیمارستان ممانعت نکرده و همراهی لازم را داشته باشند.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اردبیل بیان کرد: انتظار ما این است تا در بروز حوادث از جابجایی مصدومان به شکل نادرست پرهیز شده چرا که این امر باعث قطع نخاع افراد صدمه دیده می‌شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1093157